NO99 NO98 NO97 NO96 NO95 NO94.5 NO94 NO93.5 NO93 NO92.5 NO92 NO91 NO90 NO89.5 NO89 NO88 NO87 NO86.5 NO86 NO85.5 NO85 NO84 NO83.5 NO83 NO82.5 NO82 NO81.5 NO81 NO80.5 NO80 NO79 NO78.5 NO78 NO77.5 NO77 NO76.9 NO76.8 NO76.6 NO76 NO75 NO74 NO73 NO72 NO71 NO70.5 NO70 NO69 NO68 NO67 NO66.9 NO66.8 NO66.7 NO66 NO65 NO64.5 NO64 NO63 NO62 NO61 NO60 NO59,5 NO59 NO58 NO57 NO56 NO55 NO54 NO53,5 NO53 NO52,5 NO52 NO51 NO50 NO49 NO48 NO47 NO46,5 NO46 NO45 NO44
eng  /  esileht  /  login

NO44 FANTASTIKA

Meie kaasaeg ihaleb autentse järele. Isegi televiisoreid reklaamitakse selle järgi, kas see tekitab vaatajas "päris" tunde või mitte. Ehedad emotsioonid, naturaalsed materjalid, ökoloogilised toidud, "päris" olukorrad - see on meie kaasaja alati rahuldamatu iha. Kuid vahel (kui parafraseerida kirjanikku) on reaalsuse ainus võimalus säilida reaalsusena siis, kui ta põgeneb keset mängu.


NO45 Kodumaa karjed

Laval on üks näitleja. Tema huulil, peas ja kehas kõnelevad tekstid viimasest 25 aastast.


NO47 Tüdruk, kes otsis oma vendi

See lavastus on meile kõigile tuttavatest inimestest, kes satuvad olukorda, kus nad pole kunagi varem olnud. Nad on tahtnud unistusi. Nad nõuavad unistusi. Nüüd astub nende suurim unistus nende elutuppa, vaatab ringi, ei lausu sõnagi, ja istub kõvale diivanile. Kes kaotab pea. Kes südame.


NO48 poh, YOLO

"NO48 poh, YOLO" on lavastus noortest ja alkoholist. Sest noorte alkoholitarbimisega on olukord väga halb. Nii linnades kui maal, nii poistel kui tüdrukutel. Alustatakse varem, alustatakse suuremate kogustega. Koomajooma on ilus sõna ebameeldiva sisuga. Vanemad ei näe või pole neil aega või arvavad nad, et see on normaalne, kuna nemad omal ajal… Ja siis veel need, kes alksimüügist teenivad, neil on ka oma agenda. Ja sõbrad? Sõbrad annavad takka. Joo. Joo. Joo. Kärsata oma aju läbi juba nüüd.


NO49 Tõde, mida ma olen igatsenud

Kõikide päevade lõpus, kõikide tunnete lõpus, kui maastik sulgub ja viimasedki teod on tehtud, jääb vaid küsimus tõest. See küsimus ei kao, olgu elulugu milline tahes, olgu ajastu milline tahes, katku tõde mis tahes ladestused.


NO51 Mu naine vihastas

See on meie viimaste hooaegade kõige soojem lavastus. Päike on päike, isegi kui ta tõuseb vannitoas.


NO53 Kadunud sõbra juhtum

Asi on usus. Usus, et kui sõprus on sõlmunud, see ka jätkub, hoolimata ka eluks võimatutest oludest. Kui armastus on käsk, siis sõprus on vaba valik. Keegi ei sunni, ka instinktid, need looduse parasiitvormid mitte, mis peremeesorganismi võivad kuni elu lakkamiseni tagant piitsutada. Armastus, mis on loomulikult kõige alus, kerkib iseenda jätkamiseks sobivaid auke otsides purustava orkaanina kõigi kohale. Hoolimata isegi tagajärgedest. Nagu öeldakse, armastuses ja sõjas on kõik lubatud. Sõprus, armastuse sohilaps, jääb alati kohmetult varju. Pigem vaikima, kui lobisema. Pigem andestama, kui oma taga nõudma. Pigem kannatama, kui sõdima. Hüvastijätt on sõpruse vapp enam kui armastuse oma.


NO65 Suur õgimine

Lauri Lagle lavastus, kus laval on Marika Vaarik ja Eva Klemets meilt, ning külalistena Priit Võigemast ja Margus Prangel, on inspiratsiooni saanud Marco Ferreri filmist "La Grande Bouffe" (1973)


Olnud

NO46 Savisaar

"Savisaar" on ettekanne, kus põimuvad antiiktragöödia ning muusikal. Näitlejad ja 50-liikmeline koor kannavad ette stseenid, laulud ja tantsud, mis käsitlevad küsimust võimust. Ettekande südamikus on karakter nimega Savisaar - kuningas, kes seisab järjekordse valimisteöö künnisel.


NO46,5 Aktsioon "Esimene lugemine: Savisaare kõne rahvale"

22. detsembril toimus Teater NO99 ühekordne aktsioon "Esimene lugemine: Savisaare kõne rahvale".


NO50 Lenni & Kizoo

„Lenni & Kizoo“ räägib sellest, mis tunne on olla. Kuidas aru saada, kus sina lõpped ja maailm algab, kuidas aru saada, misasi sa üldse oled. Mida peab tegema ja ütlema, et teised su olemasolemisega hakkama saaksid. Martin Pedaniku Kizoo-nukud aitavad „Lennile“ keha anda.
„Lenni & Kizoo“ on objektilavastus täiskasvanutele, mis pöörab kõik pea peale. See on jube naljakas ja päris hirmus.


NO52 Muuseas: ma armastan sind

Üksildus. Hirm. Armastus. Igatsus. Need on teemad, millele otsib iga kunstnik kujundeid kogu elu. Tema vahendite hulk on aga piiratud.

Laval Priit Võigemast ja Vaiko Eplik.


NO52,5 Aktsioon: Tantsulaager

Teater NO99 saab 19. veebruaril üheksa-aastaseks. Sel puhul – no bullshit, just dancing. Toimub ühekordne aktsioon: Tantsulaager. Esimest korda Eestis. Tantsitakse muusikavideode saatel, eestantsijateks meie kõige šefimad koreograafid. Märt Agu. Oliver Soomets. Maiken Schmidt.


NO53,5 Aktsioon "Esimene lugemine: "Ministri viimased päevad""

Ühekordne aktsioon "Esimene lugemine: "Ministri viimased päevad"" - ette kanti värske algupärand, mis kõneles Eesti ühiskonnas aktuaalsetest probleemidest. Algupärandi žanrimääratlus oli hüsteeria ühes vaatuses.


NO54 Kolmapäev

"Kolmapäev" koosneb hetkedest, milles igaüks tunneb ära argipäeva. Kojuminek. Telekas sisse. Põrand puhtaks. Vein klaasi. Aga enne veel, kui tuleb uni - mõni mälestus. Mõni hetk möödunud päevast. Mõni seletamatu igatsus. Libistad mõtlikult näpuga mööda veiniklaasi ja kuulad tekkivat muusikat.


NO55 Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha

Kolm ja pool aastat tagasi olid 7500 inimest Saku Suurhallis ja hoidsid hinge kinni. Nad ootasid. Nad ootasid, et sünniks uus partei – "Ühtne Eesti". Kaks kuud oli Teater NO99 veennud avalikkust, et selle poole liigutakse. Ja avalikkus uskus. Sest nad tahtsid uskuda. Oli hetk, mil rahvas ootas, et teater päästab Eesti poliitika.


NO56 NO99 Kunstikool

Teleloengute sari "NO99 Kunstikool" tutvustab nüüdisaegset kunsti ning on suunatud laiemale publikule.


NO57 Enesetapja

"Enesetapja" on 20. sajandi vene kõige legendaarsem näidend. Stanislavski tahtis lavastada. Keelati ära. Meierhold tahtis lavastada. Keelati ära. Meierhold tegi ikka. Partei esimesed ninad olid esietendusel, naersid end kummuli ning - keelasid ära. Ja see oli alles algus.


NO58 Ilona. Rosetta. Sue

"Ilona. Rosetta. Sue" on lavastus, mis toob taas kokku Teater NO99 ja Münchner Kammerspiele näitlejad ning lavastaja Sebastian Nüblingi. Nende eelmine ühistöö "Three Kingdoms/Kolm kuningriiki" lõi laineid Londonist Viinini, Münchenist Berliinini, Hamburgist Tallinnani. See, muide, ei ole liialdus. Rahvusvahelise trupi mängulisus ja energia, nende kokkusaamine laval ning loodud atmosfääride ja emotsioonide temperatuur oli ka kõige kogenuma Euroopa teatrisõbra jaoks erakordne.


NO59 samm lähemale

Igaüks elab eraldi, ometi on inimesed koos. Koos olemas, üheaegselt. Kahekesi, majati, linnati, riigiti, seitse miljardit kui suuresõnaline see ka ei tunduks. On neid, kes arvavad, et koos olla, teisega kontakti leida on erandlik ja seetõttu väärtuslik, on neid, kes arvavad, et just koos olla on inimeste loomulik seisund. Nii või teisiti, teema on igavene ja tundus vajalik astuda sellele samm lähemale.


NO59,5 Aktsioon: Koos

Tänapäeval on üha raskem leida seda, mis inimesi tõeliselt ühendaks. Kunagine Houellebecqi "Elementaarosakesed" oli selle pikaajalise tendentsi avamäng. Kui miski on Teater NO99 pealisülesanne, siis on selleks leida viise, kuidas inimesi kokku tuua, ühendada neid ühe idee taha. Luua lavastusi, mille vaatajad oleksid neid loova teatriga ühises tajuväljas.


NO60 Iga eht südamelöök

Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo lavastus "NO60 Iga eht südamelöök".

"Iga eht südamelöök" saab alguse Juhan Liivi luulest. Kuid see pole lavastus Juhan Liivi elust. See pole ka lavastus, kus näitlejad illustreeriksid Juhan Liivi luulet. See on lavastus, mille jaoks on olnud väga olulised need tunded, emotsioonid, mõtted ja kujundid, mida Liiv kasutas. Kuid seda mitte luule enese pärast. Need emotsioonid ja kujundid on olnud kõnekad tänase päeva kontekstis. Jah, meile tundub, et Liivi luule räägib kaasaegse inimese maailmast: tema muredest, lootustest, hirmudest, kahtlustest, õnnetundest.


NO61 Detox

Mõni aega tagasi kirjutas Rein Pakk, et tal käib pea ringi. Eriti kui ta millessegi süveneda püüab. Ja muidugi ei käi pea ringi mitte ainult temal, paljudel käib. Et kaassaegse maailma kiirus on üsna uskumatu, on ju klišee, aga klišeedega on see jama, et tihtilugu on neil tõsi taga. Protestantistlik eetika ja kapitalismi vaim, ahistus kultuuris või what have you. Et vabaneda, tuleb teha üks korralik mürkidest puhastus, üks detox.


NO62 Lindmees

Muusikal otse elust

„Ma elan läbi! Mina ei saa niimoodi laulda, et ma võtan ja laulan kuradi, et ... ja panen rahvast plaksutama ja ... ma elan kõik laulud läbi, ma elan kõik tunded läbi, kõik tuleb meelde, miks ma ... miks ma seda esitan.“


NO63 Pedagoogiline poeem

"Pedagoogiline poeem" on poeem, mille salmideks on valusad, õnnelikud, põletavad, naljakad, kirglikud ja halastamatud hetked, milles paljastub inimlikkus tema kõige vastuolulisemal kujul. Kuna tegelikkuse loomuseks on pidevalt luhtuda, ebaõnnestuda, siis kunstil on parematel hetkedel võime pakkuda lohutust. Teiste sõnadega: kuna päriselus lähevad asjad reeglina untsu, siis kunst lepitab. Sellest see lavastus ongi. Seda ta näitabki. Sellega ta lepitabki.


NO64 Lõpus on kõik õnnelikud, ja kui ei ole, siis pole see lõpp

Laval Rasmus Kaljujärv. Üksinda majas. Teater NO99 hooaja avalavastuseks.


NO64.5 Esimene lugemine: "Reformierakonna juhatuse koosolek"

5. juunil algusega kell 22.00 toimub Teater NO99s avalik lugemine "Reformierakonna juhatuse koosolek". Teater NO99 trupp kannab Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi juhendamisel esimest korda ette uue Eesti algupärandi.


NO66 Iphigéneia Aulises

Briti lavastaja Lorna Marshall tõi märtsis 2012 koos trupiga välja Euripidese näidendi "Iphigéneia Aulises".


NO66.7 Aktsioon: Seitse

19. veebruaril 2012 saab Teater NO99 7-aastaseks. Sel puhul kutsusime kõiki oma sõpru päev varem meie sünnipäevale.


NO66.8 Aktsioon: Kes suudaks asendada inimest

16. veebruaril 2012. Ühekordne aktsioon. Laval asendatakse inimene.


NO66.9 Aktsioon: Hukkamõistetud

Aktsiooni viib koos näitlejatega läbi riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

Inimene julgeb elada, kehtestada reegleid, omada väärtusi. Kuskil on keegi, kes julgeb sisse tungida, kõik laiali peksta ja ukse lahti jätta.


NO67 Appi, tulmukad!

On tehtud katseid, kus inimestel on lastud puudutada mingit objekti ning hiljem on see ese neilt ära võetud ning palutud neil seda ette kujutada. Selgus, et ajus aktiveerusid ühed ja samad punktid ehk siis MEIE AJU EI TEE VAHET FÜÜSILISEL JA IMMATERIAALSEL.


NO68 Misery

Ajal, mil inimlikkus on üha enam taandumas märatsevate hullude ja fundamentalistide ees, kõlavad Stephen Kingi esitatud küsimused uues valguses.

Põetaja viha on mastaapne ja loominguline. Kirjaniku abitus äärmuslik. Sündiv konflikt on terav nagu madratsi alla peidetud kirve tera.


NO69 Three Kingdoms

"Three Kingdoms" on retk Euroopa ja teadvuse valgustamata paikadesse. Rahvusvaheline koostööprojekt liidab Briti näitekirjaniku, Saksa lavastaja, Eesti lavastuskunstniku ning näitlejad NO99st, Münchner Kammerspielest ja Londonist. Eestis mängitakse vaid 15 korda.


NO70 Katuselt

Ühe noore Naise nädal, mil muutub kõik. Katuselt tuleb Katusemees. Juhtub, mis juhtuma peab. Lihtne ja ilus ja päris.


NO70.5 Rasmus Kaljujärve aktsioon

4. juunil 2011 tegi NO99 Põhuteatris Rasmus Kaljujärv ühekordse aktsiooni.


NO71 NO99 Põhuteater

NO99 Põhuteater on funktsionaalne installatsioon: selle ümber tekib tarbimisvaba avalik ruum, mis on avatud kõigile soovijatele. Iga kodanik võib osaleda hommikvõimlemises, mängida lastega mänguväljakul, lugeda intelligentseid väljakutseid pakkuvaid ajakirju, süüa normaalset tervislikku toitu, kuulata linnulaulu, vaadata merele. Maist kuni septembrini esinevad NO99 Põhuteatris erinevad rahvusvaheliselt tunnustatud kaasaegsed kunstnikud oma lavastuste ning ruumi- ja heliinstallatsioonidega. Teiste seas on võimalik näha Sebastian Nüblingi, Gob Squadi, Kristian Smedsi, Nature Theatre of Oklahoma, Sireni ja paljude teiste loomingut.

Programmi kuraatoriks on Teater NO99.

Ta kestab vaid viis kuud. Seega: aeg on loetud. Mis sel suvel siin juhtub, ei juhtu enam kunagi. Mis täna oli, seda homme enam pole. Sügise saabudes pakime end taas kokku, lammutame Põhuteatri ja siirdume tagasi endise elu juurde.

Põhust oleme me võetud ja põhuks me saame.


NO72 The Rise and Fall of Estonia

"The Rise and Fall of Estonia" on sümfoonia. Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo lavastus kõneleb Eestist, võttes kokku selle tõusud ja langused. Lavastajad, kes tõid välja "Ruja" ja "Ühtse Eesti", lõpetavad "The Rise and Fall of Estoniaga" oma Eestit käsitlevate lavastuste sarja. See on finaal. Ülev, hirmutav, haarav ja eepiline.


NO73 Võtame uuesti!

Farss, uskuge või mitte.

Autor Michael Frayn
Lavastajad Tiit Ojasoo / Ene-Liis Semper
Osades Rasmus Kaljujärv, Eva Klemets, Risto Kübar, Mirtel Pohla, Jaak Prints, Gert Raudsep, Tiina Tauraite (Von Krahli Teater), Tambet Tuisk, Sergo Vares


NO74 (Untitled)

Lauri Lagle lavastus on psühhedeelne trip läbi ühe mehe elu, nähtuna läbi kümnete teekaaslaste silmade. Kunstnik Liisi Eelmaa, osades Inga Salurand, Marika Vaarik, Eva Klemets, Risto Kübar, Rasmus Kaljujärv, Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Jaak Prints ja Andres Mähar.


NO75 Ühtne Eesti suurkogu

Eesti on maa, kus tõe asemel tuntakse autoriteeti, vabaduse asemel pelgu, igatsuse asemel väikekodanlikku tuimust.
Friedebert Tuglas

"Ühtne Eesti" oli 44 päeva kestnud poliitiline teatriprojekt, mis lõppes 7. mail 2010 Saku Suurhallis toimunud "Ühtse Eesti" suurkoguga 7200 inimesele.
Lavastajad Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper, osalejad Teater NO99 näitlejad ja külalistena Liina Vahtrik ning Kristel Leesmend


NO76 Tallinn - meie linn

"Tallinn - meie linn" on jalutuskäik Tallinna vanalinnas, kus juhitakse tähelepanu seikadele, mida tavaliselt võib-olla ei märkagi.


NO76.6 Aktsioon: lahedam on kaasa teha kui vaadata

Aktsioon NO76.6 toimub egiidi all “lahedam on kaasa teha kui vaadata”. Seda sõna otses mõttes.
Õige Ühtne Eesti fänn õpetab välja ja toob endaga kaasa vähemalt neli sõpra!


NO76.8 Aktsioon: 200st tehakse 6500

200st inimesest tehakse 6500, väikesest mõttest suur, väikesest sammust marsisamm.


NO76.9 Pecha Kucha ja Potlatch

19. veebruaril 2005. aastal esietendus Teatris NO99 esimene lavastus. Nüüd saab sellest viis aastat. On viimane aeg koguda uusi mõtteid ja loobuda vanast taagast.


NO77 Praht, linn ja surm

Veiko Õunpuu lavastus Rainer Werner Fassbinderi näidendi "Praht, linn ja surm" põhjal. Lugu ebatraditsiooniliste inimeste inimlikkusest. Osades Teater NO99 trupp.


NO77.5 Aktsioon: Täna õhtul Jaak Prints

Aga mida teeb näitleja siis, kui ta midagi ei tee? Mis on näitleja
meeleheide, mis tema kirg ja rutiin? Pinged kobrutavad. On aeg nad valla
päästa.


NO78 Kes kardab Virginia Woolfi?

1960ndate avangardi klassikasse kuuluv näidend äratab siiamaani tähelepanu kõige erinevamate nurkade alt. Kord juhitakse tähelepanu Albee teksti ühiskonnakriitikale, kus teiste seas kritiseeritakse liigratsionaalset maailmapilti, erinevaid sotsiaalseid petukaupu ning üleüldise moraali võimalikkust. Siis jällegi nähakse näidendi esteetilist läbipõimitust, kus näitlejatel avaneb George'i, Martha, Nicki ja Honey kaudu võimalus uurida inimest ning enese näitlejavõimeid.


NO78.5 Aktsioon: Solaris

Ideede rida, mida saab proovida vaid korra. Miks? Sest muidu läheks asi juba teatriks.


NO79 Margarita ja Meister

“Meister ja Margarita” on 20. sajandi müstilisemaid raamatuid. Kirjanik Bulgakov ei näinud oma silmaga raamatuks köidetud teksti, ta korrastas 12 aastat käsikirja ja lõpuks keeldus avaldamast, sest ei tahtnud järgida tsensuuri ettekirjutusi.


NO80 Onu Tomi onnike

Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi lavastus põhineb samanimelisel romaanil. Viimase teemadeks olid orjus, neegriks olemine ning töö. Omal ajal südantlõhestava sentimendiga tuntust kogunud romaan kõnetab nüüd juba uue nurga alt.

Osades Andres Mähar, Eva Klemets, Marika Vaarik, Rasmus Kaljujärv, Risto Kübar, Inga Salurand, Mirtel Pohla ja Sergo Vares. Esietendus 8. augustil 2009.


NO80.5 Kuus reisijat

Jaak Printsi ja Alissa Shnaideri loodud tantsulavastus Nukuteatri Noortestuudio õpilastega. Lennujaamas kohtuvad kuus inimest, kuid omavahel ja mitte lennukiga. Mida teha, kui lennukit ei tule? Kas passida niisama või teha midagi loomingulist? Kas loota või lüüa käega? On see üldse lennujaam?
Lavastus esietendus Kanuti Gildi SAALis sarja "hypekas" raames 2008. aasta detsembris.
Lavastuse kaasprodutsent Kanuti Gildi SAAL.


NO81 Startup

See on lugu ideedest ja ideede väljamõtlemisest. Mida teevad päevad läbi tüübid, kes peaksid kogu aeg midagi tegema, kuid kes alles otsivad ideed? Kas võib siin abikäe ulatada Ingvard Kampard? Või Skype? Autor ja lavastaja Mart Kase, kunstnik Kairi Mändla. Osades Gert Raudsep, Jaak Prints, Bert Raudsep ning Kristel Leesmend (kaks viimast külalisena).


NO81.5 Runolaulud

Anne Türnpu poolt loodud eksam Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli tudengitele. Liistule on võetud need kõige algsemad: runolaulud ise. Veljo Tormise sõnul on tuhandeaastane runolaul kõigi aegade kõige silmapaistvam nähtus eesti kultuuris. "Runolaulud" Teatris NO99 on mõtteliseks jätkuks Anu Lambi lavastusele "Keeleuuenduse lõppemattu kurv", mis oli teine õnnestunud lavatudengite eksam NO99 katuse all.


NO82 Pea vahetus

Raudteejaama ootesaal. Saal, kus oodatakse rongi. Õnnelik pianist koos oma isikliku orkestriga. Ootamatult siseneb jaama keegi mees, kes raputab enda riietelt tolmu ja liiva. Ka tema oli omal ajal pianist. Õnnelik pianist ja tolmune pianist tunnevad teineteist hästi. Nad on justkui sõbrad, kuid viimasest kohtumisest on jäänud sisse pikk vahe. Ilmselgelt liiga pikk. Idealism on kohati kohatu - o n, aga kohta ei ole. Ehk ikka on.


NO82.5 Aktsioon: Pekingi ooper

Teater NO99 ühekordsete aktsioonide mõte on lihtne: teha midagi, mille kordamine ei ole samal moel enam võimalik, huvitav või mõttekas. Sest moraalse absoluudi seisukohalt on igasugune õnnestumisele määratud ettevõtmine läbikukkumine.
20. jaanuaril 2009 toimus Teatris NO99 teatrimängude aktsioon. Siin oli rambivalguses taas näitleja. Kus on tema vaimsete võimete piirid? Aga füüsiliste? Kas peab üldse küsima näitleja võimete piiride järele või on huvitavam see, mida näitleja nende piiride sees suudab?
Mängiti mitmeid teatrimänge, mis testivad tähelepanu, partneritajumise, reageerimis- ja improviseerimisoskuse, enesekontrolli jms piire. Viimase osana viidi läbi rollisimultaan, kus Mirtel Pohla pidi reageerima täpselt kõigile suvalises järjekorras esitatud repliikidele erinevatest lavastustest.


NO83 Kuidas seletada pilte surnud jänesele

Lavastus Kuidas seletada pilte surnud jänesele räägib vähem, kui näitab. Laval on performance ja sõna, kunstnikud ja pööbel, laul ja ametnikud, vaha ja mesi. Jutustatakse lugu kultuurist, kus kõik tegelased on toredad, kuid kokku nad ometi ei saa. See on kurb, kuid vastupanu ei ole mõttetu.

Lavastaja ning kontseptsiooni autor Tiit Ojasoo, kaasautor ning kunstnik Ene-Liis Semper. Osades kogu Teater NO99 trupp.


NO83.5 Aktsioon: Kohtumised

28. novembril 2008 toimus Teatris NO99 aktsioon NO83,5. Kaks päeva varem oli loosi teel vahetatud töökohad. Sel õhtul paljastas teater oma südamiku. Uued inimesed, uued töökohad, kuid etendus peab toimuma. Kas näitlejad jõuavad lava valmis ehitada? Kas videomees ja kostümeerija on laval loomulikud? Milline programm kujundab plakati, kes näitab valgust, millal tuleb muusika? See oli ohutunne ja kokkuhoidmine, solidaarsus ja pingutus, hirmud ja teadmatus.


NO84 Macbeth

Anne Türnpu ja Jaan Tooming võtsid Shakespeare'i lühima tragöödia ja tegid sellest oma versiooni. Sellise, kus nõidu on rohkem kui originaalis ja aadlike vähem kui Shakespeare'i lõi. See oli karm lugu, kus kõlasid ilusad ja julmad värsid.

Kui surm mind võtnuks tundki enne seda,
ma olnuks õnnis mees. Sest siitmaalt pole
ju miskit tõsist surelikus põlves.

Mängisid Jaan Tooming, Anne Türnpu, Jaak Prints, Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Kristjan Sarv, Sergo Vares, Risto Kübar. Kunstnik ja valguskunstnik Airi Eras.

Esietendus 15. novembril 2008.


NO85 rambo

"rambo" tähendab "eriti kõva meest". Aga kes ütleks, mida tähendab "eriti kõva mees"? Kristjan Sarve lavastus võtab inspiratsiooni David Morrelli romaanist "Esimene veri", filmist "Rambo", Stallonest ja viiest NO99 näitlejast. Oktoobris vaatame, mis juhtub meestega, kes on viidud viimase piirini. Ja mis juhtub meestega, kes neid sinnani viivad. Ja vaatame ka seda, kas need viimased sellid on ise veel siin- või juba sealpool piiri. Rambo, Trautman - paariks loe.


NO85.5 99x

NO99 jätkas ühekordsete aktsioonide sarja. Kolmandana oli suures saalis aktsioon "99x", mille viis läbi Kristjan Sarv koostöös Henry Milleri ja Hendrik Kaljujärvega. Ja ta viis selle läbi 99 korda järjest. Aktsioon algas 21. novembril 2007 kell 18.00 ja kestis kella 04.00ni öösel.


NO86 Perikles

Ta oli särav mees,
kuid ühe ööga tappev õnnetus
ta muutis selliseks.

Nii ütleb prints Periklese tõsine ja üllas nõunik Helikanos oma isanda kohta, kui nad on Mütileenesse jõudnud. Inimene, kes kunagi kavaldas üle kõik vastased, leidis armastuse ja õnne, seljatas vandenõud ning suutis tahta rohkemat, kui kõik teised, seilab nüüd maailma meredel, lootmata enam leida kadumaläinud kirge. Kuid nagu igas heas muinasjutus tuleb ka nüüd öelda: "Ent ometi...." Õnn on seal, kuhu sa ta unustanud oled.


NO86.5 tsuaF

Aleksander Pepeljajev tõi NO99 väikeses saalis lavakunstikooli tudengitega välja Goethe "Fausti". Klassikaline tekst, kuid uued lahendused. Igavene noorus noortes kehades. "tsuaF".


NO87 Kommunisti surm

Hendrik Toompere jr kirjutas ja lavastas loo metsavendadest. "See toetub dokumentidele, kuid ei anna ajaloolist ülevaadet. Tegelaskujud on autentsed, kuid võltsitud," ütleb Toompere. Mida see tähendab, kui sa tead, et iga päev võid saada kuuli? Mis juhtub eetiliste tõekspidamistega? Kas igatsus õnne järele paneb inimesed mängima või reetma?


NO88 ГЭП ehk Garjatšije estonskije parni

Tiit Ojasoo lavastus "ГЭП ehk Garjatšije estonskije parni" on eestlaste väljasuremisest. Teadlased ütlevad üheselt: "See ei ole enam küsimus, see on aja küsimus. Vaja on hullumeelset ideed." See hullumeelne idee on olemas. Kamp noori mehi otsustab teha meeleheitliku, aga õige sammu. Moraalselt sobimatu, eetiliselt kaheldav, kuid hädavajalik ja ainuõige. Tehakse viimane katse eestlust päästa.


NO89 Totu Kuul

"Totu Kuul" on lavastus, mida mängitakse vaid kontorites ning büroodes tellimise peale. Minimalistlike vahenditega lavastus kõneleb raha võimust ja solidaarsuse võimatusest. Nikolai Nossovi samanimelise romaani põhjal kontseptsioon Tiit Ojasoolt, lavastus Ojasoo ja Kaspar Jancis, kellelt ka muusika. Peaosas Risto Kübar või Kaspar Jancis, teistes osades Kristjan Sarv, Andres Mähar, Gert Raudsep, Rasmus Kaljujärv, Jaak Prints, Mirtel Pohla, Inga Salurand ja Sergo Vares.


NO89.5 Kajakas

"Kajakas" on NO99 ja lavakunstikooli ühistöö. Väikeses saalis etendub Ingo Normeti lavastus Anton Tšehhovi näidendist, mille osades on lavakooli uue lennu üliõpilased.

Lavastaja Ingo Normet: "Tšehhovil on õnnestunud väga rasked teemad elegantse kergusega laiali jaotada, kirjutada suurepärased rollid. Lavakooli üliõpilastele on "Kajakas" mängimine oivaliseks võimaluseks tundma õppida inimkäitumise paradokse.

Publikule aga oivaliseks võimaluseks näha uue teatripõlvkonna tulemist ja nende hoiakuid.


NO90 Hirvekütt

"Hirvekütt" esietendus 2006. aasta sügisel, teda mängiti kaks hooaega. Viimasest etendusest on tänaseks möödas üle kolme aasta, kuid lavastust pole kordagi repertuaarist maha võetud. Ta ootas. Ootas õiget hetke. See hetk on nüüd. Viimased etendused mais 2011 NO99 Põhuteatris!

Lavastaja on Tiit Ojasoo, kunstnik Ene-Liis Semper. Osades Tambet Tuisk, Mirtel Pohla, Sergo Vares, Risto Kübar, Gert Raudsep, Jaak Prints, Rasmus Kaljujärv, Kristjan Sarv (külalisena), Andres Mähar ning Marian Heinat (EMTA lavakunstikool).


NO91 Kuningas Ubu

Alfred Jarry "Kuningas Ubu" etendus Haapsalu lähedal Kiltsi lennuväljal. See on üks 20. sajandi olulisemaid teatritekste, mis räägib aukartmatusest võimu ees ning labasest matsist, kes labaste vahenditega võtab võimu kogu riigi üle. Lavastust etendati Haapsalu lähedal Kiltsi lennuväljal mastaapsetes vanades lennukiangaarides, mis olid ümber ehitatud kolmeks erinevaks mänguruumiks. Muusikalise kujunduse autor oli Chalice. Peaosades aastal 2006 Tõnis Mägi ja Marika Vaarik, 2007. aastal Chalice ja Marika Vaarik. Teistes osades NO99 näitlejad. Lavastaja Tiit Ojasoo, kunstnik Ene-Liis Semper, kes sai kujunduse eest ka teatriliidu aastapreemia.


NO92 Stalker

Tsoon on paik, kus tavapärased reeglid ei kehti. Siia tulevad neli meest, kes otsivad midagi, mida nad täpselt isegi ei tea. Neid jääb ootama Naine. Kusagil raiutakse metsa. Või on see sõda?
Andrei Tarkovski, vendade Strugatskite ning Sebastian Hartmanni lugu on selge, ürgne ja kirgastav. Küsitakse kõige suuremaid küsimusi, sest vahel lihtsalt peab neid küsima. Kunstilised kujundid on võimsad, lavalised lahendused mastaapsed. Euroopa uue teatri üks nimekamaid esindajaid Hartmann on kaasa toonud ilmselt kõige kaasaegsema teatrikeele hetke eesti teatris. Temaga koos kõnelevad Mirtel Pohla, Jaak Prints, Kristjan Sarv, Gert Raudsep ning Tambet Tuisk.
Viimased etendused sügisel!


NO92.5 Keeleuuenduse ∞ kurv

"Keeleuuenduse ∞ kurv" põhines Johannes Aaviku keeleuuendusel. Kava lavastas Anu Lamp, osalesid lavakunstikooli 22. lennu näitlejad.


NO93 Nafta! Ver 1.2

Nafta! on kriitiline muusikal, kus astuvad üles vandenõud, Andrus Ansip, hoolivus, maailma majanduse kollaps, anonüümne Hummeri juht ning Madonna. Kusagil on juba ootamas Noa, kes sorteerib oma laeva inimkonna parimaid päid. Neid pole aga palju.

Lavastus, mis kõneleb sellest, mis juhtub just nüüd ja siin maailmas. Naftavarud hakkavad ammenduma, maailma tarbimisvajadus aga suureneb. Ometi näib, et keegi ei hooli. Võib-olla polegi see nafta süü. Võib-olla ei hoolita millestki. Isegi sellest, mis kütusega peaks Noa laev sõitma.
Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi tekst ja lavastus, osades Mirtel Pohla, Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Jaak Prints ja Kristjan Sarv.


NO93.5 Ulgumerelainetel

Ühekordne aktsioon "Ulgumerelainetel" põhines Slawomir Mrozheki näidendile "Ulgumerel". Kolm merehädas meest otsustavad parvel korraldada poliitilise võitluse, et valida välja esimene ohver, kes süüakse, et teised võiksid ellu jääda. Jõululavastusena valminud lavastust mängiti ka sel õhtul. Ainuke erinevus - kõik näitlejad olid silmini purjus. Idee Tiit Ojasoo, osades Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Kristjan Sarv, Jaak Prints.


NO94 Kaks päikest

Andres Noormetsa lavastatud "Kaks päikest" põhines Jaan Kaplinski poolt tõlgitud erinevate rahvaste muinasjuttudele. Need on lood, mis räägivad maailma loomisest ja inimese kohast selles, nad on väga naljakad ning äärmiselt fantaasiarikkad. Lavastus oli üles ehitatud näitlejate jutustamis- ja improviseerimisoskusele. Nii muutusid niigi lõbusad ja pöörase fantaasiaga lood sageli veelgi kummalisemateks.
Lavastuses mängisid Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Kristjan Sarv ja Jaak Prints. Kunstnik oli Ene-Liis Semper.
Festivalil Draamake 2006 pälvis "Kaks päikest" "Sõnajõuauhinna".


NO94.5 Mädand Harry

Kunstnik Marco Laimre teekond eikuhugi ehk "Mädand Harry" oli esimene ühekordsete aktsioonide reas. Teater soovis uurida performance-kunsti ja sõnateatri võimalikke kokkupuutepunkte. Pika merevideo, teatraalsete kostüümide, absurdsete näitlejaülesannete ning dadaistlike luuletustega loodud aktsioonis osalesid näitlejatena Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Kristjan Sarv ning Jaak Prints.


NO95 Kirsiaed

Anton Tšehhovi näidendi "Kirsiaed" lavastas Vene tantsuteatri üks nimekamaid autoreid Aleksander Pepeljajev. Lavastus põhines improvisatsioonidel, ühendades nii sõna kui liikumise. Pepeljajev on ise oma lähenemist nimetanud "visuaalseks teatriks". Näitlejatena osalesid EMTA lavakunstikooli 22. lend ning NO99 trupist Gert Raudsep, Jaak Prints ja Kristjan Sarv. Lavastust mängiti hooajal 2005/2006.


NO96 Seitse samuraid

"Seitse samuraid" põhines Akira Kurosawa legendaarsel samanimelisel filmil (1954). Seitse meest on valmis kaitsma väikest ja vaest küla rüüsteretki korraldavate röövlite eest. Suvelavastuse instseneerisid ning lavastasid Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper, kunstnik Ene-Liis Semper. Kadrioru tänaseks lammutatud basseinides mängisid samuraisid Tambet Tuisk, Gert Raudsep, Kristjan Sarv, Jaak Prints, Rein Oja, Tarvo Sõmer (Rakvere Teater), Indrek Ojari (Linnateater), lisaks Mari Abel (Von Krahl) ja Hilja Varem.
Rein Oja pälvis Kyuzo (ning detektiiv Tupolski lavastuses "Padjamees") rolli eest 2005. aasta parima meesnäitleja preemia.


NO97 Padjamees

Martin McDonagh on iiri näitekirjanik, kelle tekste on Eesti teatrites arvukalt lavastatud. "Padjamees" on tema uusim näidend, mis räägib loo kirjanikust, kes on toodud politseijaoskonda ülekuulamisele. Näidendit on lavastatud üle kogu Euroopa ning seda on tõlgendatud nii kriminullina, pingelise psühholoogilise draamana, totalitarismi kriitikana kui ka iiri jutustamisoskuse parima näitena. Lavastaja Tiit Ojasoo, kunstnik Ene-Liis Semper, osades Tambet Tuisk, Rein Oja, Andres Mähar ja Sergo Vares.
Peaosatäitja Tambet Tuisk nimetati rahvusvahelise žürii poolt festivalil DRAAMA 2005 parimaks meesnäitlejaks.
Rein Oja pälvis oma rolli eest 2005. aasta parima meesnäitleja preemia.
Ene-Liis Semperi lavakujundus valiti samuti 2005. aasta parimaks.


NO98 Inimese teekond

John Bunyani “Pilgrim’s Progressi” põhjal valminud lavastus “Inimese teekond” oli allegooriline teekond maailma lõpust edasi. Lavastaja Anne Türnpu ning rühmatöö koosautorlusena valminud lavastus tõi lavale 17. sajandi religioosse traktaadi inimsaatusest ning eetilistest valikutest. Näitlejatena tegid kaasa Mart Koldits, Ott Sepp, Kristjan Sarv, Eva Püssa, Marin Mägi, Märt Avandi.


NO99 Vahel on tunne, et elu saab otsa ja armastust polnudki

"Vahel on tunne, et elu saab otsa ja armastust polnudki” oli teatri NO99 avalavastus, mis esietendus 19. veebruaril 2005. Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper käsitlesid oma lavastuses vaba mängu ja kirglikku elu, eelkõige aga julgust omada ideaale. Lavastuses põimusid improvisatsioonilised harjutused ja jaapani kirjaniku Yukio Mishima tekstid. Osades Tiit Ojasoo, Rasmus Kaljujärv, Kristjan Sarv ja Hendrik Toompere jr.